« zpět pug-cover

Gareth Pugh / módní polobůh

Gareth Pugh, módní polobůh britské národnosti, aktuálně stejně jako většina světových špiček žijící v Paříži, nepřestává publikum přivádět do úžasu novými a novými nápady, držícími si však stále pověstný civilně pompézní rukopis.
21.10.2010Osobnostiautor: Eva Došková

Narodil se 31. srpna roku 1981 v nerozhodném znamení Panny a už o čtrnáct let později začal pracovat jako kostýmní designér pro English National Youth Theatre. Na rozdíl od mnoha mladých talentů však nevynechal ani formální módní vzdělávání. Zapsal se na City of Sunderland College, později přešel i na vyšší level a na slavné Central Saint Martins získal teprve roku 2003 titul v oblasti fashion designu. Během studia internoval u Ricka Owense v Paříži a jeho závěrečná práce na St. Martins, která využívala nafouknutého balónu k podtržení akcentů kloubů a ramen lidského těla (což se ostatně postupem času stalo i Pughovou poznávací značkou), přišla do nadšených a okouzlených rukou senior fashion editora magazínu Dazed & Confused, který jeden z jeho návrhů velmi záhy umístil na neoddiskutovatelně jasné prominentní místo – a to přímo na titulní stranu.

A strmá kariérní cesta do kopce pokračovala. Pugh byl vybrán jako účastník britské reality show The Fashion House necelé dva měsíce po jeho promoci. Show, která mu velmi pomohla ke zviditelnění, později nazval příšernou a „jen jinou možností žití na sociální podpoře“. Nicméně, prezentování v Dazed & Confused a kolektivní přehlídka na londýnském Kashpoint's Alternative Fashion Week přinesla čerstvě vystudovanému Garethovi možnost připojení se k "Fashion East: London's breeding ground for cutting-edge new talent," společnosti podporující nadějné nepříliš známé módní postavy, která jej pozvala k účasti na jejich společné podzimně-zimní přehlídce pro rok 2005. Ačkoliv Pugh dostal k dispozici pouhé čtyři týdny, nedisponoval v té době žádným ateliérem, natož asistenty, a ani nemohl operovat s horentními finančními částkami, jeho píle a nadšení dokázaly témeř nemožné. Výsledná kolekce sklidila ovace a pochvaly od přísných očí kritiků a přitáhla enormní pozornost nejen široké veřejnosti k jeho nadčasovým designům.

Pughova sólová premiéra se uskutečnila na londýnském Fashion Weeku, v jeho podzimní edici roku 2006, za finanční podpory čerpané ze sponzorského daru od New Generation. Od té chvíle se stal jejím inventářem, své originální modely zde předvedl jak na jaře, tak ve studenější etapě roku 2007, přičemž nepřestával zvyšovat svoji popularitu a oblibu u jindy velmi nepřátelských kritiků. Například i britské Vogue, ostrovní módní bible, nazvala jeho Spring/Summer 2007 kolekci „neuvěřitelnou show, jež nelze propásnout“. K Pughově osobě pak bylo podotknuto, že jeho genialita je bez diskuzí zcela zřejmá. Jak už to tak bývá, i ledová královna s chladnou truhlou plnou kapitálových prostředků, šéfredaktorka amerického vydání nejslavnějšího fashion magazínu světa, Anna Wintour, při shlédnutí Pughovy práce roztála a dosud velmi ochotně kousky svého pokladu směřuje i k jeho účetním. A ta neodmyslitelně spjatá medializace...

Jeho modely začaly pronikat i do zábavního showbyznysu, oblékal hudebníky od Kylie Minogue, Jadena Smitha hrajícího s Justinem Bieberem, Róisín Murphy přes Beyoncé či Ashlee Simpson až k pověstné divě Lady Gaga, kteří Pughovy extravagantní, stále však civilní oděvy nepoužívali pouze ve videoklipech, ale také jako slavnostní oděv na galavečírky, kde je potřeba se vymykat a zazářit.

Style.com popisuje Pughovu práci jako "nejnovější příspěvek k dlouhé tradici módy jako druhu performančního umění, které procházelo už skrz Alexandera McQueena, Johna Galliana či Vivienne Westwood až k osmdesátkové klubové scéně". Velký vliv na návrháře, který rád chodí pěšky, by ovšem měl mít i styl slavného Klause Nomiho, stejně jako nejextrémnější tvář londýnských klubů a barů. Sám ovšem prohlašuje, že jeho kolekce jsou spíše autobiografickými, než referenčními.

Pughův rukopis se stal charakteristickým především jeho experimenty s formou a objemem. Často využívá "nesmyslně tvarované, nositelné sochy", aby "přetransformoval lidské tělo do podoby téměř k nepoznání". Jeho oblíbené specifické materiály zahrnují PVC nafouknuté do 3D kabátů, černé a bílé patchworkové čtverce, jimiž se proslavil hlavně na začátku své kariéry, kdy si jeho modely nezadaly s fetišistickými kousky, dále tenké řetezy na zdobení či lesklé latexové masky a neodmyslitelné legíny, velký návrat letošního jara, které od Pugha přiválo již klasický obdiv geometrie ve spojení se splývavostí a nezvykle velký respekt k lidským křivkám, kterým nasadil moderní brnění přesně na míru. Kromě těchto spíše temně a sexuálně působících materialů však vzdává hold také norkovině, parašutistickému hedvábí, pěnovým vycpávkám, syntetickým vlasům či dokonce elektricky nabitým plastům. Sám tvůrce popisuje své designy jako "zápasící mezi světlem a temnotou".

Ačkoliv již dosáhl podstatného věhlasu v soudobých módních kruzích, nechal se v dubnu 2007 slyšet, že musí stále prodat alespoň jedny jediné šaty a dorovnat svůj vnitřní boj mezi haute couture a ready to wear. Až do jeho jarní kolekce roku 2007 byly jeho modely dokonce jen a pouze catwalkovými experimenty, nedostupné k zakoupení a poněkud nevhodné k nošení, nejste-li tedy Lady Gaga. Dlouhé roky bez prodaného modelu však nejsou jedinou zvláštností této bledé vychrtlé figurky, při práci na jeho debutní kolekci roku 2005, předvedené na kolektivné přehlídce Fashion East Group, uchýlil se jako squatter do starého skladiště, které si předělal na studio. To se ovšem příliš nelíbilo soudu, který ho nakázal neprodleně vyvést... Zřejmě jako vzpomínka na staré časy je prý údajně nynější Pughův ateliér bez topení a k dispozici má pouze dvě elektrické zásuvky. Tak jako tak, stále platí, že každá nová androgynní kolekce tohoto téměř třicetiletého punkáče ohromí nejen veřejnost, ale i kritiky, ačkoliv postupem času vypouští na molo konečně i stále více a více nositelné modely...

Autor: Eva Došková
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 1.83, hodnoceno: 6 krát.

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Osobnosti / Gareth Pugh / módní polobůh