« zpět javier-cover

Javier Vallhonrat - Sochař světla

Španělsko rodí vyjímečné umělce. V zemi Pabla Piccasa, Gaudího, Luise Buñuela či Pedra Almodovara se roku 1953 poprvé podíval na svět i jeden z revolucionářů fashion fotografie, Javier Vallhonrat.
16.10.2009Osobnostiautor: Eva Došková

Podobně jako několik dalších fotografů se nejprve věnoval studiu malby. Jeho volbou byla Facultad de Bellas Artes (fakulta výtvarného umění) na madridské univerzitě, kde o několik let později studoval například i Eugenio Recuenco. Javier popisuje tehdejší atmosféru školy jako velké soupeření mezi konceptuálním uměním a starými způsoby tvorby, svou stopu na jeho pozdějším díle však zanechaly oba protipóly.

Po povinné službě v armádě se chytil nabídky pracovat jako asistent komerčního fotografa, dokumentujícího umělce. Tato etapa v něm poprvé probudila zájem o fotografii. Se zarputilostí sobě vlastní se pustil do experimentování a v roce 1981 předvedl své první série.  O tři roky později už jeho jasně rozpoznatelné fotografie zářily z italského, britského či francouzského Vogue a jiných publikací z rodiny Condé Nast. Ani známé značky neskrývaly zájem o Vallhonratovo umění vytvářet nadpřirozeně živou atmosféru. Comme des Garcons, Christian Lacroix, Sybilla, Jil Sander, Lancôme, John Galliano, Swarovski, Guerlain, Nescafé, Coca Cola či Carte Noir a mnoho další se tak mohou chlubit kampaněmi od tohoto muže se stále vážným, zahloubaným výrazem ve tváři. 

Ovlivněn malířstvím, nikdy nebral fotografii jako pouhý prostředek k přesnému zachycení reality, jak ji v době jeho začátků chápala drtivá většina jeho kolegů. Javierovy fotografické obrazy využívají všechny dostupné možnosti k dosažení co největší emocionální přesvědčivosti. Nepoužívá světlo pouze k modelování hezoučké tváře manekýny, uvažuje ho jako médium pro přenos pocitu. Barvy ani prostor nespojuje s realitou, nýbrž s abstraktností konkrétní myšlenky. Jednoduše řečeno, téměř strojově dokonalou promyšleností chladných technických aspektů vdechuje svým fotkám pulzující energii, která už nemá s nalinkovanými řády nic společného.

Jeho editoriály se podobají dětem od stejného otce, člověk snadno pozná, že mají stejný genetický základ, ale přece se každé chová jinak. Jednou zářivé barvy, ostré linie a jiskřivé paprsky, podruhé tlumené odstíny a světlo jen lehce hladící kontury obrazu zastřeného v mlze. Neexistují žádné univerzální pocity, neexistuje žádné univerzální zobrazení.

Po roce 1992 se začal věnovat i médiu ještě popisnějšímu, filmu. Natočil několik krátkých reklam, zatímco vyučoval kreativní fotografii na Facultad de Bellas Artes v Cuenca. Příležitostně přednáší i na několika dalších světových univerzitách, pobírá ceny za svou práci (je například držitelem Národní ceny za fotografii od španělského ministerstva kultury), pořádá výstavy po celé Evropě a vydává fotografické publikace. Poslední jeho knihou je Acaso (možná, náhodou), filozoficko-psychologický rébus o hledání významů výtvarných symbolů.

Javier Vallhonrat nikdy neměl ambice stát se fotografem módy. Jeho cesta se podobá spíše filozofickému bádání nad možnostmi tohoto média. Fascinuje ho rozdíl trojrozměrné skutečnosti a téhož zobrazeného prostředkem, který obsáhne rozměry pouze dva. S realitou viděnou fotografem před aparátem a později na papíře se vypořádává  například ve své knize The Possessed Space (Ovládnutý prostor). Zajímají ho také elementy světla a času, experimentuje s nimi nejen ve své komerční tvorbě, do hloubky se jim věnuje v The Autograms, sbírce autoportrétů neovládaných autorem, nýbrž okolnostmi a prostorem. V Precarious Objects (Nejisté předměty) se zase zabývá konkrétním zachycením tak abstraktních záležitostí, jako teplota, váha, kapalnost či pohyblivost…

Je až s podivem, že tak vážně a neoblomně působící teoretik a filozof fotografie dokáže své bádaní úspěšně převést do praxe právě v oboru, který se už ze své podstaty nejvíce přizpůsobuje davu a obecnému vkusu. Javier Vallhonrat, módní fotograf.

Článek patří do seriálu
  1. Javier Vallhonrat - Sochař světla právě čtete
Autor: Eva Došková
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 2.14, hodnoceno: 7 krát.

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Osobnosti / Javier Vallhonrat - Sochař světla