« zpět nadar-cover

Nadar: Francouzský titán fotografie

Nadar – francouzský titán fotografie skrývající se za zvučnou přezdívkou, charakteristickou ryšavou barvou, věhlasnými portréty, demokratickým přesvědčením a vášní pro vzduchoplavbu.
20.01.2010Osobnostiautor: Daniela Pilná

Píše se rok 1848, Francií se šíří revoluční vlna a postupuje celou Evropou. Nevynechává Berlín, Budapešť, Vídeň ani Prahu. Klasicismus střídá romantická vlna korunovaná Viktorem Hugem a prací Delacroixovou. Formuluje se skeptické společenství plné revolucionářů a ironiků. Mají tendence vidět svět realisticky, plný špíny, podvodů, ničemností a jsou plní deziluzí.

Roku 1847 Claude Nipéce de Saint Victor přinesl do světa fotografie takzvaný „mokrý proces“. Jodid draselný rozšlehaný ve vaječném bílku a nanesený na skleněnou desku má takovou citlivost po dobu své vlhkosti z lázně dusičnanu a natolik dobrou reprodukovatelnost, že způsobil revoluci a fotografie se stala médiem v plném slova smyslu. Fotografie byla zdokonalena právě včas, aby stihla posílit realistickou snahu vidění světa.

 Právě v tuto dobu dostává Gaspard Felix Tournachon, později opěvovaný Nadar, svůj první daguerrotypický přístroj a ve svých třiceti letech se po dlouhém profesním váhání stává „artiste en daguerrotypie“. Bohužel však v období konce éry tohoto média. Proto bylo nezbytné jít s dobou a osvojit si kolódiový mokrý proces. Okolo roku 1852 si otevírá v Paříži fotografický ateliér, který později přesouvá z ulice Daunon do St.Lazaire.

Několikapatrový ateliér zdobený typickým logem Nadar v ryšavé barvě, tolik charakteristické pro tohoto člověka (podle zrzavé barvy jeho vlasů) začíná být věhlasným a vyhledávaným útočištěm lidí a umělců své doby. Návštěvníci věřili, že být fotografován Nadarem je předurčuje k tomu stát se významnými. Král fotografie, jak jej titulovala doba a jeho portréty, byl prvním portrétistou Paříže. Paříž byla však srdcem tehdejšího světa, proto můžeme naleznout fotografie významných lidí například z Ruska, Německa, Itálie, Polska či Maďarska.

Návštěvníky ateliéru vítalo exotické ptactvo, rostlinstvo a vodotrysky, které Nadar nikdy jako rekvizitu nepoužil. Jeho fotografie se vyznačují značnou jednoduchostí až téměř primitivismem, který však dokázal zachytit osobnost portrétované osoby. Nikdy portrétované neretušuje, věří totiž, že vrásky nebo kazy pleti hovoří o duševním rozpoložení daného člověka a zpětně vypovídají o prožitém. Co některé možná překvapí, nerad fotografoval ženy. Považoval je za moc krásné pro toto médium. Přesto ale známe úžasné portréty Sarah Bernhartové a George Sandové, vyznačující se nejen krásou, ale i oduševnělostí, noblesou a jemností. Nikdy také kvůli svému demokratickému politickému přesvědčení neportrétoval Napoleona III., jehož osoba byla milována jinými fotografy pro charakteristickou ješitnost.

Roku 1854 začal vydávat soubor obrázků slavných lidí v Le pantheón Nadar. Můžeme vidět portréty lidí jako byli Eduart Manet, Gustav Doré, Victor Cousin, Alexander Dumas, Charles Baudelaire, Camille Corot a mnoho, mnoho dalších. Historici fotografie poukazují na přirozenost jeho fotografií, oduševnělost a charakteristické gesto portrétovaných modelů. Jeho fotografie jsou historické skvosty. Své lásce se věnuje čtyřicet let a vydělané franky investuje do další záliby, kterou mu byla vzduchoplavba. Také poskytoval místnosti svého ateliéru umělcům vyloučeným ze salónu. Konkrétně u něj našli zázemí kupříkladu Manet, Monet, Degas, Cézanne, Pissaro a Renoir.

Tento muž se narodil se zvídavou duší, toužil po pokroku a zůstal mu věrný. Titán fotografie, který se až do svých třiceti let plácal životem. Váhal zda-li má dát finální přednost medicíně, psaní nebo kresbě karikatur, až najednou jednoho dne dostal od kamaráda kameru. Objevil lásku, na kterou ani my v dnešní době nezapomínáme a s obdivem studujeme dílo tohoto dokonalého autora. Krále své doby, dokonalého portrétistu, který měl mnoho následovníků i konkurentů.

Článek patří do seriálu
  1. Nadar: Francouzský titán fotografie právě čtete
Autor: Daniela Pilná
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 1.42, hodnoceno: 36 krát.
Štítky: Nadar

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Osobnosti / Nadar: Francouzský titán fotografie