« zpět blesk3-cover

Jak vybrat správná světla - část třetí

V minulém díle jsme se podívali na 'střední třídu' v zábleskové technice. V tomto si rozebereme ještě dva extrémy - zda se vyplatí si pořizovat levné čínské blesky a zda se vyplatí investovat do hi-end techniky (Profoto).
05.02.2010Praxeautor: Stanislav Petera

Nejprve bych se rád zmínil o první variantě, totiž levné zábleskové technice. Na internetu jsem narazil na spoustu inzerátů, nabízejících ultra profesionální super výhodný set světlo-stativ-softbox-odpalovač pod deset tisíc korun. Dva takové sety jsem měl možnost vyzkoušet - nebudu jmenovat, jména si můžete dosadit.

Čínské záblesky

První byly záblesky které se řadí mezi 'vyšší třídu' mezi levnými záblesky. Konkrétně to byly tři bateriové generátory s hlavami, několik softboxů a stativů. Měl jsem v té době zkušenost jak se záblesky Profoto, tak Bowens a popravdě jsem nečekal žádnou převratnou kvalitu nebo spolehlivost.

Ukázalo se, že skutečnost je ještě horší. Samotná podstata bateriových generátorů předurčuje, že je člověk bude brát ven a fotit v extrémnějších podmínkách, než je ateliér. Pro takové situace by tedy měly být stavěny. Nebyly. První, co odešlo (po prvním focení) byly stativy. Ty se zadrhly a přestaly fungovat, neznámo proč. Současně s nimi začly z různých částí celého systému odpadávat různé gumové a plastové knoflíky.

Funkčnost průběžně kolísala mezi 50-70%, kdy záblesky venku měly při stejně nastavené intenzitě intenzitu různou a dobu nabíjení také. Pokud chcete ve své práci nechat většinu na náhodě, ideální záležitost. Pokud ale potřebujete světla, která fungují, číně se obloukem vyhněte. Druhá zkušenost pak už jenom potvrdila první, přičemž jsem dostal ještě bonus ve formě generátoru, který při focení nevydržel a shořel.

Když celou zkušenost shrnu, nedoporučil bych nikomu levná čínská světla ani zadarmo. Životnost (zvlášť pokud jde o světla určená na lokace) je při intenzivnějším focení téměř nulová, poruchovost maximální a za ty nervy to opravdu nestojí. Za daleko lepší variantu považuji v případě omezeného rozpočtu již dříve zmíněné systémové blesky, ke kterým se dají postupně dokupovat kvalitní studiová světla.

Profoto

Jak jsem se zmínil na začátku posledního dílu, vývoj mého 'bleskového parku' po záblescích Bowens pokračoval (s malou čínskou odbočkou) na onu vysvěnou nejvyšší metu, kterou bylo Profoto. Značka, která by měla být to nejlepší (společně s Broncolorem a Briese), co si fotograf může pořídít. Na většině backstage videí uvidíte právě generátory Profoto.

To, co je odlišuje od střední třídy jsou tři věci. První je spolehlivost - takto drahá (jeden 1200ws bateriový generátor s hlavou vyjde na 130.000,-) světla by měla fungovat vždy, všude a za všech klimatických i povětrnostních podmínek stejně spolehlivě. Druhá věc je rychlost, nikdy by se nemělo stát, že budete čekat, než se blesk nabije. Třetí věc je pak robustnost systému. Je možné propojit několik (desítek) světel přes počítač a ovládat je všechna najednou. Tolik k teorii.

Praxe se ukázala být poněkud jiná. Co se rychlosti a spolehlivosti týče, není si na co stěžovat. Profoto Pro-B2 je to nejrychlejší, s čím jsem se zatím setkal a umožnil mi zachytit sekvence o 8mi snímcích za vteřinu s blesky. Práce se světly je snadná a celý systém je nejlépe vymyšlený z těch, co jsem měl možnost vyzkoušet. Háček je ale v dlouhodobé spolehlivosti. Naplno mi došlo něco, co jsem sice předtím věděl, ale nebral na to ohledy - totiž že mizivé procento fotografů tyto záblesky vlastní. Téměř všichni si je pronajímají.

Důvod je právě ona dlouhodobá spolehlivost a nutnost se o světla starat. Ze 4 generátorů, které jsem koupil 3 při různých příležitostech začaly hořet. První dva incidenty se staly u bateriových generátorů, kde byla příliš dlouho zapnutá modelovací žárovka. Důvod chápu, ale proč se generátor sám nevypnul, je mi opravdu záhadou. To bylo ještě v záruce, takže za 14 dní jsem měl světla zpátky. Třetí porucha se ale stala již po záruční době - studiový generátor D4 2400 nevydržel a začal doutnat. Následovala cesta do Švédska a zpět (v čechách neexistuje autorizovaný servis), která trvala přes dva měsíce. Po ní se za necelý rok stalo to samé, bohužel již po záruční době. Nemilá věc, zvlášť u profesionálního generátoru za 230.000,- který si člověk pořizuje s tím, že ho bude mít ideálně až do důchodu.

Shrnutí

Poučení pro mě je tedy jasné: vlastnit tato světla se (velmi) nevyplatí. Na mé projekty s přehledem stačí spolehlivé záblesky střední třídy (Bowens, Hensel, Fomei…), na komerční zakázky si pak mohu pronajmout záblesky nejvyšší třídy (o které ovšem stará někdo jiný).

Do ciziny nebo všude tam, kde s sebou nechci mít celou dodávku techniky si pak beru malé systémové blesky, které spolehlivě pokryjí většinu mých potřeb.

Pokud máte ke článku nebo celé problematice jakékoliv dotazy či připomínky pro autora nebo potřebujete poradit s konkrétním výběrem, použijte prosím fóra Light Garden Magazine a Light Garden Academy.

Článek patří do seriálu Jak vybrat správná světla
  1. Jak vybrat správná světla - část první
  2. Jak vybrat správná světla - část druhá
  3. Jak vybrat správná světla - část třetí právě čtete
Autor: Stanislav Petera
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 1.74, hodnoceno: 102 krát.

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Praxe / Jak vybrat správná světla - část třetí