« zpět annie-cover

Co stojí za dluhy Annie Leibovitz?

Před několika týdny, s velkým zpožděním, proběhla českými medii zpráva o nepříjemné finanční situaci jedné z nejslavnějších a nejúspěšnějších komerčních fotografek dneška.
21.10.2009Zajímavostiautor: Jiří Mrázek

Annie Leibovitz někteří staví po bok Helmuta Newtona nebo Richarda Avedona. Za svou kariéru vytvořila několik fotografií, které jsou dobře známé i laické veřejnosti, jako například snímek Yoko Ono s Johnem Lennonem, který se objevil na titulní straně časopisu Rolling Stones, nebo těhotnou Demi Moore pro Vanity Fair.

Ve druhé polovině loňského roku se objevila zpráva o tom, že Annie Leibovitz (59) se potýká s nemalými finančními problémy a je možné, že přijde o všechen svůj nemovitý majetek, svůj archiv a hlavně práva na veškeré svoje fotografické práce včetně těch, které teprve vytvoří! Tím vším ručí americké společnosti Art Capital za půjčku ve výši 24 mil. USD.

Na konci srpna 2008 web NYP přinesl zprávu o tom, že Annie Leibovitz dluží na daních a nezaplacených pohledávkách za zapůjčené vybavení zhruba 715.000 USD a to přesto, že se řadí k nejlépe placeným fotografům ve světe. Přes 2 mil. USD si připíše na účet každým rokem od Vanity Fair, který je součástí mediálního impéria Condé Nast. Jejími zákazníky jsou takové firmy, jako Louis Vuitton, American Express nebo Lavazza. Poslední kniha Annie „At Work“ se stala bestsellerem. A s velkým úspěchem se setkala i její výstava, která cestovala po celém světě více jak 2 roky, a na které byly k vidění vedle jejích nejznámějších fotografií i intimnější fotografie rodiny - „A Photographer's Life, 1990 – 2005“.

Jak je možné, že profesionál jejích kvalit se dostane do takto tísnivé finanční situace, kdy mu hrozí, že přijde úplně o všechno? Finančním problémům předcházely tragedie v osobní sféře. V roce 2004 zemřela její životní partnerka, spisovatelka a teoretička fotografie Susan Sontagová, se kterou měla velmi blízký vztah. Přesně 37 dní po Susan Sontagové zesnul otec Annie Leibovitz, několik týdnů po něm zemřela i její matka.

Podle jedné spekulace zanechala Susan Sontagová Annii neobyčejně velké dědictví, ze kterého musela Annie Leibovitz zaplatit daně a to jí zruinovalo. Tuto informaci, která se objevila na jednom blogu a následně i v novinách, vzápětí vyvrátil syn Sontagové, který celou věc uvedl na pravou míru a oznámil, že Susan Sontagová zanechala Annii Leibovitz jen několik sentimentálních maličkostí.
Zprávy o jejích finančních problémech se objevily v mediích v roce 2008. Za nezaplacené daně a za poplatky ze zapůjčeného vybavení dlužila tehdy přes 700.000 USD. Kromě toho měly zpoždění platby za rekonstrukci jejích domů v Greenwich Village. Vedle toho jí byl za nezaplacené daně zastaven v průběhu posledních dvou let majetek v celkové hodnotě 1,4 mil. USD.

K tomu se vyjádřil Graydon Carter, redaktor magazínu Vanity Fair: „To, že je schopná vytvořit neobyčejné fotografie neznamená, že je dokonalým správcem svých financí“. Závěrem roku 2008 se objevila zpráva, že na Annii Leibovitz byly podány dvě žaloby za nezaplacené účty za fotografické služby v hodnotě přesahující 700.000 USD. Náklady Annie Leibovitz jsou v reklamním průmyslu asi jedny z nejvyšších. Za nafocení reklamy pro Disney Park (obr2), si například jen stylista účtoval přes 100 000 USD.

Kromě jejích neobyčejně vysokých nároků a s tím spojených nákladů na focení a produkci byla na podzim 2008 nucena vzít si hypotéku 5 mil USD na své nemovitosti v Greenwich Village. Rekonstrukce těchto objektů se zkomplikovala, když dělníci narušili základy vedlejší budovy a Annie byla nucena obyvatele tohoto domu ubytovat v hotelu a následně musela celý dům odkoupit.V červnu roku 2007 se Annie sešla se svým galeristou Edwynnem Houkem a oznámila mu, že by chtěla prodávat více svých fotografií. Houk začal shánět kupce a prodávat její portréty slavných hudebníků, jako například Johnny Cashe, nebo Iggyho Popa za 4.500 – 5.500 USD. Tento obchod ale  nevygeneroval sumu, kterou Annie potřebovala na pokrytí svých pohledávek. Společně s Houkem tedy vymysleli speciální kolekci „Master collection“ velkých tisků (100 x 150 cm), která by obsahovala 200 jejích nejznámějších fotografií. Celá edice měla obsahovat jen 7 kopií od každé fotografie. Jeden tisk se měl prodávat za 25 000 USD. Po představení prvních tisků Master collection na Paris Photo '08 Annie s Houkem ukončila spolupráci a oslovila Phillips de Pury & Company. Jejich první obchod byl prodej 24 tisků z „Master collection“ Londýnské galerii, přičemž celková cena jednoho tisku byla stanovena na 33.000 USD.

Nedlouho (23.2. 2009) po oznámení, že Annie Leibovitz bude zastupovat Phillips de Pury & Company vyšel v NY Times článek o tom, že si Annie u společnosti jménem Art Capital vzala dvě půjčky v celkové hodnotě 15,5 mil USD. Za tyto dvě půjčky ručila svými domy a hlavně právy na některé své fotografie. O několik měsíců později se na základě uzavřené smlouvy ukázalo, že Art Capital je jediný subjekt, autorizovaný pro prodej jejích prací. To znamená, že Art Capital má právo vystupovat jako agent Annie Leibovitz. Tím pádem ztroskotal její plán na prodej tisků z „Master collection“.

Annie Leibovitz se dostala do začarovaného kruhu. Sice se dostala rychle k velké sumě, ale její celý archiv je pod zprávou Art Capital, od které si půjčku vzala. To pro ní znamená, že nemůže volně prodávat své fotografie. Tím pádem jediné, co jí teoreticky zbývá je vrhnout se na nové zakázky. Ale i přesto, že je Annie jedna z nejlépe placených fotografů na světě, musela by mít hodně štědrého zákazníka, aby byla schopná splatit do 8. září 2009 celý dluh Art Capital.

Ke dnešnímu dni její celkový dluh u Art Capital (včetně posledního navýšení půjčky) činí 24mil USD, a to bez úroků a provize pro Art Capital. Otázka, na co Annie Leibovitz potřebovala takové množství finančních prostředků, zůstala od jejího mluvčího Matthew Hiltzika nezodpovězena.

Podle dokumentů z finančního oddělení města New York si Annie vzala v posledních 15 letech přes deset hypoték na své domy. Skoro polovina sumy těchto hypoték byla udělena společnostmi, které vlastní hlavní zaměstnavatel Annie, Condé Nast (obr3) známý tím, že svým zaměstnancům na vyšších pozicích nabízí půjčky na výhodný úrok.

V den, kdy Annie podepsala smlouvu s Art Capital, převzalo Art Capital dluhy, které byly na jejích nemovitostech v New Yorku. To ale pořád nevysvětluje, jak je možné že se úspěšná fotografka jejího formátu tak hluboce zadlužila. Naopak jedna otázka přibyla, proč se Annie přesunula od Condé Nast, u kterého měla bezpochyby přívětivější podmínky, k Art Capital? Společnosti, která s ní nemá žádné další vazby a jediné o co jí jde je zisk?
 

stránky: 1 2
Článek patří do seriálu
  1. Co stojí za dluhy Annie Leibovitz? právě čtete
Autor: Jiří Mrázek
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 1.81, hodnoceno: 21 krát.
Štítky: annie leibovitz, art capital

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Zajímavosti / Co stojí za dluhy Annie Leibovitz?