« zpět

Historie módní fotografie - Úsvit

Aniž si to možná plně uvědomujeme, fotografie sehrává velmi důležitou roli v našich životech již od svého vzniku. Je ukazatelem politického a sociálně společenského klimatu a zachycuje ideál krásy daného období. Stává se tak plnohodnotnou součástí kultury a kulturní tradice.

Módní fotografie se v průběhu doby stala velmi prestižní záležitostí a důležitou součástí fotografického umění. Zdaleka už neslouží pouze k prodeji drahých šatů, jak tomu bylo v jejích počatcích - je médiem pro fotografy-umělce, kteří jejím prostřednictvím vypráví příběhy a berou nás do fantaskních větů. Svět módní fotografie se také často spojuje s drogami, alkoholem, sexem, nejrůznějšími skandály a zvláštními lidskými osudy. Ostatně je to prostředí plné kontroverzních osobností.Za vznik módní fotografie lze s nadsázkou považovat sérii snímků od Pierra-Louise Piersona, který zachytil Virginii Oldoini, italskou hraběnku de Castiglione na dvoře Napoleona III. Fotografie byly vydány v knize a vynesly tak šlechtičnu mezi první modelky v historii. To bylo jakési podhoubí, ale dramaticky se módní fotografie začala vyvíjet spolu se vznikem ilustrovaných magazínů. Prvotním úkolem bylo oživit časopisy a nalákat čtenáře. Fotografická studia v Paříži proto dostala nelehký úkol, aby zachytila poslední módu. Z dnešního pohledu je pro nás tehdejší styl fotografování nudný. Modelky pózovaly stejně. Záběry byly limitovány možnostmi studia. Fotografové byli technicky omezeni. Při focení se používaly malované kulisy a jiné z dnešního pohledu směšné rekvizity (ke kterým se ovšem fotografové stále rádi vrací). Na druhou stranu, není nic úžasnějšího než porovnat tehdejší fotografie a ty dnešní. Je vskutku neuvěřitelné, kam se posunuly hranice možností. Fotografové dvacátých let se musí otáčet v hrobě. Nicméně pojďme se vrátit do minulosti, jak to vypadalo kolem roku 1909, kdy magazín Vogue přebírá pod své vedení Američan Condé Nast. Touto skutečností dochází k naprostému zvratu v módní fotografii. Lidé šílí po dokonalých fotografiích, ženy chtějí vypadat jako elegantní bezchybné dámy z titulních obálek magazínů.

Vzniká kult módní fotografie, kterou v budoucnosti čeká spoustu zvratů a změn. Vogue tedy hraje klíčovou roli při formování průmyslu módní fotografie. Nutno podotknout, že nebyl na trhu jediný a měl od pradávna svého rivala, a tím nebyl nikdo jiný než Harper´s Bazaar. Oba magazíny byly bez debat lídři číslo jedna v oblasti módní fotografie. Vedení časopisů velmi záhy pochopilo budoucnost v módní fotografii a začaly najímat profesionální fotografy na hlavní pracovní úvazek. Dámy z vyšší společnosti a divadelní herečky vystřídaly profesionální modelky a tím se vytvořil prostor pro novou profesi, která se v budoucnu potýká s bouřlivými reakcemi. Postupně se módní fotografie transformovává do vynikající umělecké formy.

Článek patří do seriálu
  1. Historie módní fotografie - Úsvit právě čtete
Autor: Kateřina Janischová
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 2.08, hodnoceno: 26 krát.
Štítky: historie, vogue, harper's bazaar, castiglione, pierre-louis pierson

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Zajímavosti / Historie módní fotografie - Úsvit