« zpět shooting-cover

SHOOTING FASHION STARS #2

Projekt Shooting Fashion Stars dává již sedmým rokem příležitost a prostor nastupujícím módním designérům k prezentaci děl před širokou odbornou i laickou veřejností. Druhá část.
28.10.2010Zajímavostiautor: Eva Došková

Duo Dvojitá, Jan Zeman a Veronika Průšová, se setkalo při studiích na Technické univerzitě v Liberci, pochopitelně v oboru textilního a oděvního návrhářství. V současné době oba studují na Baťově univerzitě ve Zlíně. Ačkoliv společně fungují teprve od loňského roku, stihli se již velmi rychle zapsat do povědomí veřejnosti, a to především svojí první kolekcí Over-all. Jako mnoho jiných designérů prohlašují, že směřují k navrhování pro inviduality a originály.

Kolekce Sharp, přichystaná pro Shooting Fashion Stars, se snaží o dialog mezi architekturou a oděvem, ostrými hranami a oblostí lidského těla. Shooting Fashion Stars Guardians, tedy odbornou porotu, zaujal způsob jakým oděv vyloženě staví, včetně prvků oken-průstřihů či 3D komponent, z nichž nejdiskutovanější v průběhu přehlídky doprovázené nepříjemnou elektrohudbou byl rozhodně jakýsi vystouplý kosočtverec v klíně kalhot.

Umělé lesklé materiály v elektrizující modré v kombinaci s evergreenem bílé a černé zaujaly výsadní postavení v kompozici celé kolekce šestnácti dámských modelů. Geometricky střižená saka či jiné součástky oděvu pak pro lepší estetický vjev dostaly do páru jednodušší kousek na zbývající části těla, odhalené kůže však i tak zůstalo mnoho. Ačkoliv v popisku kolekce stojí snaha o estetickou čistotu a hladkost, nelze opomenout fakt, že látky se na tělech manekýn poněkud nehezky vlnily, mačkaly a i přes dobrý nápad by se dalo říci, že spíše „neseděly“.

Následující show Mirky Talavaškové uvedl velmi zdařilý klip z hotelového pokoje. Postavu stárnoucího muže obleku, motýlek, kšandy, gentlemanský doutník, výraz hlubokého hloubání vystřídala nahá krásná žena ve sprše, po chvíli vstupující k muži do pokoje, kde jí uvítalo několik bankovek s vysokými ciframi na stole. Spolu s ledovou smrští slov muže, co ji čeká, jestli si ty peníze vezme... jako by měla na vybranou...

Mirka Talavašková je také čerstvou absolventkou VŠUP, ateliéru oděvního výtvarnictví pod vedením akademického umělce Josefa Ťapťucha, jehož studium si zpříjemnila i stáží na pařížské Ecole Supérieure des Arts Apliqués Duperré. Vliv Paříže na její práce je také více než zřejmý... V loňském roce se stala jednou z nominovaných na cenu Czech Grand Design jako Módní designér roku, dvakrát vyhrála titul Top Styl Designer na brněnském veletrhu Styl á Kabo. Funguje také jako spoluzakladatelka a členka sdružení Fashiondesigners.cz.

Její kolekce, předvedená středečního večera, nese název Yunnan, stejně jako jedna odlehlá čínská provincie s minoritní společností... O její existenci se Talavašková náhodou dozvěděla v Paříži, kdy narazila na knihu „Yunnan-Guizhou, Chine insolite des minorités“, která se pro ni údajně stala impulzem k pohybu dopředu a novému rozvoji, nejspíše i díky tak zásadní odlišnosti kultur, která může být snadno shledána velmi inspirativní...

Výsledné modely působí velmi žensky, elegantně a nadčasově, spíše než dívčí energií překypují zralostí a rozvahou. Opět černá, bílá, modré a svěže zelené pruhové zdobení jen podporují finální vjem něčeho velmi známého, přesto však odlišného. Variace klasických střihů jsou zdobeny geometrickými obrazci, natolik jednoduchými, aby mohly zůstat v rovině rafinované nekomplikovanosti. Pro večer Shooting Fashion Stars šaty Mirky Talavaškové dozdobily také šperky z pastelek.

Posledním přehlídkovým blokem večera se stala show speciálního hosta, Pavla Ivančice, studenta VŠUP, exponovaného na Expu 2010, kterého mimochodem neznámý šotek na plátnech překřtil na Petra. Úvodní video rozesmáté slečny řídící auto se zavázanýma očima, ovšem potěšeným úsměvem, slibovalo mnohé...

Rudočerná kolekce s názvem „The unrelated twin II.“ předvedla spíše výtvarnou než oděvní záležitost, hrající si s protiklady a symetricky posunutými částky oděvu, bohužel možná poněkud prvoplánově. Krátké opony ledabyle přišité k jednoduchým šatům měnily barvy v kontrastech, některé modely si hrály s prostorovými tvary, jakoby pravidla hry vymysleli Viktor s Rolfem a dokonce i punčochy se klaunovsky rozdělily na dvě různobarevné části.

Po exhibici posledního zúčastněného, respektive čestného hosta, došlo k předávání cen a pamětních listin. Atmosféra v hale by se dala porcovat, především bylo cítit pozitivní emoce z konečně pořádné české módní akce, jejíž úroveň rozhodně neleží nikde v bahně, naopak působí velmi profesionálním a pečlivým dojmem.

Když už i vlasy manekýn, vytvořené týmem Petry Měchurové, začínaly měnit svůj tvar pod hřebeny, poslední videoklip od Daniela Pietruchy dohrál a choreografie od OLO již nebyla potřeba, rozdaly se balónky a hlavní show skončila. V galerii DOX však lze stále vidět modely Denisy Nové na fotografiích floridsko-pražské fotografky Karin Zadrick. České Fashion Stars pro letošní rok, Zuzana Kubíčková, Zuzana Sedmidubská, duo Dvojitá a Mirka Talavašková, jsou již známy. Kdo to bude příští rok však stále nevíme...

Autor: Eva Došková
Další články autora [všechny články autora ]

Líbil se Vám článek? Hodnoťte jako ve škole:

1 2 3 4 5     hodnocení: 1.80, hodnoceno: 5 krát.

tisknout
Sdílet
 

Magazine / Články / Zajímavosti / SHOOTING FASHION STARS #2