« zpět

Články od autora: Kateřina Janischová

materna-nahled

Dan Materna je fotoreportérem deníku Mladá Fronta Dnes. Jeho fotografie se objevily v řadě dalších periodik zvučných jmen, např.: Reflex, Týden, Instinkt, Respekt, Koktejl, Quo, Marianne, Květy, Prague Post, Prager Zeitung, Reader´s Digest Výběr, Myslivost, Náš chov nebo Speed a mnoho jiných. Publikoval v knihách Události 1989-1999 ve fotografii MF DNES, Český fotbal 1901-2001, Povodeň Jižní Čechy 2002, Jak jsme zažili povodeň Karlín a Libeň 2002. Získal několik cen v prestižních fotožurnalistických soutěžích. V roce 2007 dokonce převzal z rukou prezidenta republiky hlavní cenu Křišťálové oko v soutěži Czech Press Photo s titulem FOTOGRAFIE ROKU 2007 za snímek Exekuce dítěte, který je podle vyjádření poroty symbolem „největšího soukromého dramatu v životě člověka“. »

moda-6-nahled

Osmdesátá a devadesátá léta jsou poslední dvě desetiletí, uzavírající 20. století. Přichází zlom v letopočtech, pouhý krok vpřed a jsme v 21. století. Vítejte zpátky v naší době. Pojďme se ale nejprve poohlédnout, co jí předcházelo. »

historie-5-nahled

Šedesátá a sedmdesátá léta. Tato dvě desetiletí jsou označována historiky za nejpokrokovější. Stala se synonymem pro vše nové, vzrušující a radikální. Události a trendy této doby, plné zvratů, se staly vzory i pro následující léta. »

historie-4-nahled

Čtyřicátá a padesátá léta. Tyto roky jsou bezesporu poznamenány tragickou událostí a to druhou světovou válkou. Do poloviny čtyřicátých let bylo napácháno mnoho zla a společnosti trvalo delší dobu, než se znovu postavila na nohy. Zatímco se národy vzpamatovávaly, doba otěhotněla lepšími časy. »

moda-3-nahled

Třicátá léta. Toto období bylo silně ovlivněno světovou hospodářskou krizí, která měla fatální dopad na celou společnost. Na druhou stranu tato dekáda, přes ekonomický krach, který zpomaloval přirozený vývoj, přinesla řadu zázraků. Nechte se zavést do doby módních fotografů třetího desetiletí 20. století. »

moda-2-nahled

Dvacátá léta. Architektuře udává směr prolínající se futurismus, surrealismus, funkcionalismus a art deco. Je vynalezen detektor lži, penicilín, semafor, zmražené potraviny, autorádio, elektrický holicí strojek, zrcadlovka s výměnnými objektivy a sestrojen první robot. Společnost blázní po všem novém. »

moda-1-nahled

Aniž si to možná plně uvědomujeme, fotografie sehrává velmi důležitou roli v našich životech již od svého vzniku. Je ukazatelem politického a sociálně společenského klimatu a zachycuje ideál krásy daného období. Stává se tak plnohodnotnou součástí kultury a kulturní tradice. »

 

Přehled článků