« zpět

Články od autora: Stanislav Petera

tr-mini

Navazujeme tam, kde jsme přestali a přinášíme Vám rozhovor s dalším z předních českých fotografů. Tomáš Třeštík krom toho, že fotí reklamy pro největší české klienty má i rozsáhlé a velmi zajímavé portfolio portrétů a dokumentární fotky. O tom, jak se k focení dostal a co ho ovlivňuje se dočtete v následujícím rozhovoru. »

vano-ikonka

Robertovu tvorbu obdivuji. Po výstavě v Mánesu jsem měl chuť zahodit foťák, světla věnovat charitě, přestat fotit a dalších několik let života mu asistovat, jen abych zjistil, jak to všechno dělá. Než jsem to ale stihl provést, objevila se naštěstí ještě jedna snazší možnost, totiž přihlásit se na jeho workshop, pořádaný serverem Fotopátračka.cz. S nadějí, že budu mít možnost mu nahlédnout pod pokličku jsem to udělal a zda jsem se dozvěděl, co jsem potřeboval se dočtete v této reportáži. »

produkce2-nahled

Ve druhé části našeho miniseriálu se podíváme na samotné focení. Stanislav Petera, autor těchto fotografií vás provede procesem, kterým musí fotograf projít u takto rozsáhlého projektu. »

blesk3-nahled

V minulém díle jsme se podívali na 'střední třídu' v zábleskové technice. V tomto si rozebereme ještě dva extrémy - zda se vyplatí si pořizovat levné čínské blesky a zda se vyplatí investovat do hi-end techniky (Profoto). »

blesky-nahled

V minulém díle tohoto miniseriálu jste se dozvěděli, jaké výhody a nevýhody má použití malých systémových blesků a jak se některým nevýhodám dá vyhnout. V tomto díle si rozebereme, jak postupovat při výběru 'velkých' záblesků - ať už pro focení venku nebo ve studiu. »

foceni-1-nahled

Každý fotograf, který má ambice fotit módu nebo reklamu časem dojde k tomu, že mu slunce nestačí. Jistě, poskytuje sice krásné světlo, ale nedá se sbalit do batůžku na focení v metru ani se nedá vypnout, když ho nepotřebujete nebo přidat ještě jedno, když je potřeba více zdrojů světla. Nastane tedy chvíle, kdy se rozhoduje, jaké záblesky si pořídit. Pokusím se Vám přiblížit, jak vypadala má cesta od začátku až do konce a zase zpátky a jaké záblesky používám a proč. »

jarda-rozhovor-nahled

Jaroslav Stehlík, přední český retušér a matte-painter je známý mimo jiné tím, že nevěří v žádné hranice. Jediné hranice, které podlě něj existují jsou ty, které určuje vaše mysl. V následujícím rozhovoru se o něm dozvíte víc. »

 

Přehled článků